Nawozy jesienne

 Wrzesień i październik  to idealny czas na zastosowanie nawozów jesiennych w ogrodzie. Najważniejszą różnicą pomiędzy nawozami przeznaczonymi do stosowania wiosną i latem, a tymi jesiennymi jest niska zawartość azotu lub jego całkowity brak. Pierwiastek ten pobudza rośliny do dalszego wzrostu i opóźniła przejście w stan spoczynku. W efekcie tego rośliny byłyby bardzo narażone na przemarznięcie.

IMG_20170912_121401_BURST001_COVER IMG_20170912_121640 IMG_20170912_121236_BURST001_COVER


W podstawowym składzie nawozy jesienne zawierają makroelementy – fosfor i potas oraz mikroelementy – miedź, bor, żelazo i mangan. Składniki pozostają w glebie do wiosny i zapewniają lepszy start roślinom oraz pomagają przetrwać zimę bez żadnych uszkodzeń mrozowych.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mineralnych nawozów jesiennych. Uniwersalne, którymi można podsypać wszystkie rośliny w ogrodzie, pomagają roślinom kwitnącym zawiązywać przyszłoroczne pąki kwiatowe. Nawozy do trawników, które przygotowywują darń do zimy i zapewniają lepszy start wiosną. Najlepsze efekty dają nawozy jesienne do iglaków, które zapobiegają brązowieniu igieł i zapobiegają przemarzaniu. Istnieją także nawozy jesienno-zimowe do roślin doniczkowych uprawnianych w domu, które wspomagają odporność na przesuszone powietrze oraz dostarczają niezbędnych składników pokarmowych.

W terminie jesiennym stosuje się również obornik świeży, którego nie można używać bezpośrednio przed sadzeniem czy siewem, gdyż może popalić korzenie. Przez zimę obornik będzie ulegał powolnemu rozkładowi. Przykrywamy go cienką warstwą ziemi, w celu szybszego rozłożenia. Należy pamiętać, że obornika nie wolno stosować na zamarzniętą i pokrytą śniegiem glebę ze względu na możliwość zanieczyszczenia wód gruntowych. Naturalny nawóz wzbogaci podłoże w cenną próchnicę, poprawi strukturę i wspomoże rozwój pożytecznych mikroorganizmów.