Wiosenne kwiaty cebulowe

Aby wiosną móc cieszyć się pięknie kwitnącymi kolorowymi rabatami pełnymi tulipanów, hiacyntów, narcyzów czy krokusów już teraz powinniśmy pomyśleć o ich sadzeniu. Cebule posadzone jesienią zdążą ukorzenić się przed zimą co pozwoli im przezimować w gruncie do wiosny. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów na które należy zwrócić uwagę przy zakupie i sadzeniu wiosennych roślin cebulowych.

20170828_165420 (1)

  • Zakup cebul:

Chcąc mieć pewność, że nasze cebulki pięknie zakwitną na wiosnę przy ich zakupie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość. Cebula powinna być zdrowa, jędrna, bez widocznych uszkodzeń mechanicznych czy oznak pleśni.

  • Przygotowanie podłoża:

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca: nasłonecznionego lub lekko ocienionego. Następnie powinniśmy podłoże dokładnie odchwaścić i przekopać. Jeżeli ziemia w tym miejscu jest zbyt ciężka (gliniasta) lub zbyt lekka (piaszczysta) powinniśmy wzbogacić ją ziemią kompostową. Pozwoli to na uniknąć zagniwania lub przesuszania cebul.

  • Sadzenie cebul:

Rośliny cebulowe najlepiej prezentują się w grupach, po kilka- kilkanaście sztuk. Sadźmy je dość gęsto, mniej więcej w odstępach na szerokość cebuli. Starajmy się, aby nie rosły w równych rzędach. O wiele lepiej będą prezentować się posadzone nieregularnie, nadając rabacie naturalny wygląd. Przed sadzeniem warto nasze cebulki zaprawić co poprawi ich odporność na choroby grzybowe. Cebule sadzimy na głębokości odpowiadającej ich trzykrotnej wysokości. Pomóc nam w tym może specjalna sadzarka. Aby nasze cebulki nie padły ofiarą wygłodniałych gryzoni dobrze jest umieścić je w specjalnym koszyku, który ochroni je przed ich atakiem, a także pozwoli w łatwiejszy sposób odnaleźć nam je wszystkie podczas ich wykopywania. Niektóre odmiany tulipanów wymagają lekkiego okrycia na czas zimy. W tym celu umieszczamy w miejscu, gdzie je posadziliśmy gałązki które będą chronić przed mrozem.

Jeżeli zastosujemy się do powyższych rad, wiosną naszym oczom powinny ukazać się przepięknie kwitnące zwiastujące nadejście wiosny tulipany, krokusy, narcyzy i hiacynty.